Lekki, trwały, odporny na korozję i funkcjonalny - to połączenie cech uczyniło aluminium głównym materiałem konstrukcyjnym naszych czasów. Aluminium znajduje się w domach, w których mieszkamy, samochodach, pociągach i samolotach, którymi podróżujemy, w telefonach komórkowych i komputerach, na półkach lodówek i we współczesnych wnętrzach. Ale 200 lat temu niewiele wiedziano o tym metalu.
Co to jest aluminium?
Wiele osób nie wie czy aluminium to metal. Zdecydowanie tak. Aluminium to srebrzystobiały metal, 13. element układu okresowego. Aluminium jest najobficiej występującym metalem na ziemi, stanowiącym ponad 8% całkowitej masy skorupy ziemskiej i jest trzecim po tlenie i krzemie pierwiastkiem chemicznym występującym najczęściej na naszej planecie. Wątpliwości czy aluminium to metal wynikają z faktu, że aluminium nie występuje w przyrodzie w czystej postaci ze względu na jego wysoką reaktywność chemiczną. Dlatego dowiedzieliśmy się o nim stosunkowo niedawno. Formalnie aluminium zaczęto produkować dopiero w 1824 roku, a zanim rozpoczęto jego produkcję przemysłową, minęło kolejne pół wieku.
Najczęściej w naturze aluminium występuje w ałunie. Są to minerały będące połączeniem dwóch soli kwasu siarkowego: jednej na bazie metalu alkalicznego (litu, sodu, potasu, rubidu lub cezu) i drugiej na bazie metalu III grupy układu okresowego, głównie aluminium. Ałun jest nadal używany w oczyszczaniu wody, gotowaniu, medycynie, kosmetologii, przemyśle chemicznym i innych gałęziach przemysłu.
Właściwości aluminium
Aluminium wykazuje rzadkie połączenie cennych właściwości. Jest to jeden z najlżejszych metali w przyrodzie: jest prawie trzy razy lżejszy od żelaza, ale jednocześnie mocny, niezwykle plastyczny i nie podlega korozji, ponieważ jego powierzchnia jest pokryta cienką, ale bardzo trwałą warstwą tlenku. Inne właściwości aluminium to dobre przewodnictwo prądu oraz możliwość reagowania, czyli tworzenia stopów z innymi metalami. Jako pozytywne właściwości aluminium należy uznać fakt, że nadaje się do wszystkich rodzajów obróbki mechanicznej
Aluminium można łatwo obrabiać pod ciśnieniem, zarówno na gorąco, jak i na zimno. Można go zwijać, rysować, stemplować. Aluminium nie pali się, nie wymaga specjalnego malowania i jest nietoksyczne w przeciwieństwie do plastiku. Plastyczność aluminium jest bardzo wysoka: można z niego wykonać blachy o grubości zaledwie 4 mikronów. A ultracienka folia aluminiowa jest trzy razy cieńsza niż ludzki włos. Ponadto w porównaniu do innych metali i materiałów jest bardziej ekonomiczny.
Stal a aluminium - główne różnice
Stal to jeden z najpopularniejszych metali. Produkty z niej wykonane są bardzo trwałe i praktyczne. Służy do produkcji konstrukcji o różnym stopniu złożoności: od uszczelek i podkładek po profile kształtowe w przemyśle stoczniowym. Jeśli chodzi o aluminium a stal, to ten pierwszy metal prawie dorównuje jej wytrzymałości. Jednocześnie aluminium jest idealną i niedrogą alternatywą dla stosunkowo drogiej stali. Główna różnica, jeśli chodzi o aluminium a stal to stosunek wagi do wytrzymałości. Wiele osób błędnie uważa, że stopy aluminium są lekkie i miękkie, odpowiednie wyłącznie do użytku domowego. Pomimo swojej lekkości metal ten ma dobrą wytrzymałość i wytrzymuje znaczne obciążenia.
Główne różnice między tworzywem sztucznym a aluminium
Choć plastik jest niezwykle popularny, to w porównaniu, aluminium a plastik zdecydowanie wygrywa ten pierwszy. Przede wszystkim aluminium jest bardziej niezawodne i trwałe niż plastik. Profile aluminiowe mogą mieć dowolny wymiar i kształt. Klienci mają dziś do wyboru szeroką gamę różnych kolorów i imitacji. Na przykład naturalne drewno.
Zależność aluminium a stal najłatwiej prześledzić na bazie okien. Np. do oszklenia oryginalnych budynków stosuje się wyłącznie aluminium. Jeśli chodzi o montaż okien aluminiowych i plastikowych, to jeśli zajdzie taka potrzeba, aluminium można łatwo naprawić. Naprawa okien plastikowych może być w niektórych przypadkach dość kosztowna. Aluminium jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe w użytkowaniu, nie wydziela żadnych szkodliwych oparów. Jeśli chodzi o plastik, jest on również bezpieczny i nieszkodliwy. Nie „oddycha” jednak w pomieszczeniach. W niektórych przypadkach nie można zastosować plastiku, jeśli nie zostanie zainstalowany odpowiedni system wentylacji i klimatyzacji.