Data:8 października 2024 20:12

Czym ciąć profile aluminiowe?

Istnieje kilka technologii cięcia profili aluminiowych, w zależności od charakterystyki detali i nakładu pracy. Niektóre metody można stosować w domu, inne wymagają specjalnego sprzętu przemysłowego.

Cięcie narzędziami ręcznymi

Jeśli chodzi o to czym ciąć profile aluminiowe, to na pierwszy plan wysuwają się narzędzia domowe. Ręczne cięcie aluminium można wykonać, stosując prosty i kompaktowy sprzęt, który jest łatwy do przechowywania, przenoszenia i wygodny w użyciu w domu, dlatego rzemieślnicy wykorzystują go do samodzielnego cięcia metalu. Najpopularniejsze narzędzia:

• Piła do metalu. Stosowana do cięcia profili i blach o małej grubości.

• Nożyczki metalowe. Często używane do pracy z aluminium i wymagające mniej czasu niż użycie piły do metalu. Jednak prawidłowe cięcie przedmiotu nożyczkami wymaga doświadczenia.

• Wyrzynarka umożliwia uzyskanie wysokiej jakości cięć bez zadziorów. Ważne jest, aby odpowiednio umocować obrabiany przedmiot i używać wyłącznie narzędzi przeznaczonych do pracy z metalem.

Pomimo całej wygody narzędzi ręcznych, prędkość cięcia przy ich użyciu będzie niska. Ponadto ręczne cięcie aluminium nie daje  gwarancji, że efekty pracy będą dokładne i wolne od deformacji.

Profesjonalne narzędzie

Jeśli nie wiesz czym ciąć aluminium, to z pomocą przychodzą nieco bardziej zaawansowane narzędzia. Popularne jest zwłaszcza cięcie aluminium szlifierką kątową. Szlifierka jest wielofunkcyjnym narzędziem, które może służyć również do cięcia detalicznych elementów. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Cięcie aluminium szlifierką kątową może bowiem powodować znaczne straty materiału. Innym narzędziem jest piła tarczowa, której zastosowanie znacznie przyspieszy szybkość cięcia. Wadami narzędzia jest jego duża waga i wysoki koszt: zakup narzędzia ma sens tylko wtedy, gdy trzeba wykonać dużą ilość pracy. Z kolei w warunkach przemysłowych stosowane są następujące rodzaje urządzeń:

• Plazma i laser. Zapewniają wysoką jakość cięcia i dużą prędkość: obróbka nawet dużej ilości materiału zajmuje tylko kilka minut. Nowoczesne maszyny są w pełni zautomatyzowane i podlegające konfiguracji: musisz jedynie ustawić niezbędne parametry, a sprzęt automatycznie wykona główną pracę.

• Cięcie aluminium ukośnicą można także dostosować do określonych parametrów, można z nich wyprodukować części o niemal dowolnych rozmiarach i kształtach. Cięcie aluminium ukośnicą jest jednym z najtańszych sposobów obróbki aluminium.

• Cięcie gazowe polega na dostarczaniu do przedmiotu obrabianego mieszaniny gazów i tlenu. Metal najpierw podgrzewa się do wysokiej temperatury, a następnie przykłada się do niego strumień tlenu. W ten sposób możliwe jest cięcie aluminium o grubości do 1000 mm w dowolnej konfiguracji. Z jego pomocą można obrabiać blachy o dowolnej grubości, w tym wykonywać bardzo skomplikowane cięcia. Zastosowanie tej technologii pozwala zaoferować klientom przystępne koszty cięcia przy zachowaniu wysokiej jakości.

• Kolejną metodą jest cięcie gilotyną. Jest to specjalny sprzęt z nożem, który pod wysokim ciśnieniem tnie metal nawet o znacznej grubości. Technologia zapewnia dużą szybkość obróbki dużej objętości materiału, uzyskując równomierne cięcie bez deformacji i zadziorów.

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa, doskonale radzi sobie z cięciem profili aluminiowych. Służą ku temu specjalne koła tnące o małej grubości, które ograniczają straty materiału podczas cięcia. Ponieważ narzędzie pracuje bardzo szybko, a w trakcie cięcia pojawiają się iskry i metalowe pyły i wióry, ważne jest stosowanie środków ochrony osobistej (rękawice i okulary). Pilarka tarczowa działa na tej samej zasadzie co zwykła piła. Jednak dzięki większej mocy radzi sobie z większą ilością materiału i pracuje znacznie szybciej. Szlifierka kątowa ma też inne zalety:

• Cięcie profili ze wszystkich stron.

• Piłowanie w różnych kierunkach (pod kątem, wzdłuż lub w poprzek).

• Możliwość wyboru optymalnej prędkości cięcia w zależności od grubości metalu.

• Sygnalizacja lub automatyczne wyłączenie w przypadku przegrzania.