Kątownik aluminiowy znajduje zastosowanie w projektach budownictwa komercyjnego i przemysłowego, a także w wielu produktach.
Kątownik aluminiowy – co to jest?
Kątownik aluminiowy ma przekrój wytłaczanego aluminium w kształcie litery L z narożnikami o promieniu wewnętrznym i został zaprojektowany z myślą o zastosowaniach konstrukcyjnych i architektonicznych. Jest niezwykle wszechstronny dzięki względnej łatwości spawania, cięcia i obróbki mechanicznej. Kątowniki aluminiowe na wymiar mają szerokie zastosowanie. Są powszechnie używane do konstrukcji szkieletowych, zabezpieczeń/obrzeży narożników i konstrukcji wymagających dodatkowego wsparcia. Aluminiowe produkty kątowe mają równe lub nierówne „nogi” oraz różne profile i stany twardości w zależności od wymagań użytkowania (często są poddawane obróbce cieplnej i sztucznie postarzane).
Kątownik aluminiowy ma przekrój w kształcie litery L, z równymi lub nierównymi „nogami”. Chociaż są lekkie, mogą być wykorzystywane do łączenia elementów konstrukcyjnych. Kątowniki aluminiowe są również łatwe w czyszczeniu i konserwacji oraz są dostępne w różnych wykończeniach, takich jak szczotkowane lub polerowane.
Kątowniki aluminiowe na wymiar
Jakiego rodzaju są kątowniki aluminiowe? Wymiary to zazwyczaj grubości ścianek 1/16″, 3/32″, 1/8″, 3/16″ i 1/4″. Osobną kwestią jest zagięcie, jakie ma kątownik aluminiowy. Rozmiary zagięć to najczęściej 90 stopni, ale można również znaleźć kąty z zagięciem mniejszym niż 90 stopni. Ważne jest też to, jakie zastosowanie mają konkretne kątowniki aluminiowe. Wymiary zależą od tego, czy są one przeznaczone do zastosowań architektonicznych, czy konstrukcyjnych.
Jakie zastosowanie ma kątownik aluminiowy – rozmiary i konstrukcja
Kątowniki architektoniczne stosowane są tam, gdzie liczy się przede wszystkim wygląd estetyczny. Mają ostrzejsze, bardziej kwadratowe narożniki i są zwykle wykonane ze stopu aluminium 6063 i wykończone hartowaniem –T6. Wykończenie powierzchni 6063 jest znacznie gładsze niż w przypadku innych dostępnych na rynku stopów, a ponieważ nie jest tak wytrzymały, jak inne stopy, najlepiej nadaje się do zastosowań, w których atrakcyjność wizualna jest ważniejsza niż wytrzymałość konstrukcyjna. Takie kątowniki aluminiowe na wymiar są powszechnie spotykane w listwach i wykończeniach architektonicznych, konstrukcji okien i drzwi oraz meblach.
Inne zastosowanie ma konstrukcyjny kątownik aluminiowy. Rozmiary tego typu produktów są nieco inne. Kąt konstrukcyjny ma bardziej zaokrąglone narożniki niż kąt architektoniczny i ma mniej „wykończony” wygląd. Kątowniki konstrukcyjne są zwykle wykonane z aluminium 6061, ze względu na jego doskonałą wytrzymałość, spawalność, podatność na obróbkę cieplną i obrabialność. Można go również anodować, co dodaje kolejną warstwę ochrony wykończonym częściom. Kątowniki konstrukcyjne są często stosowane w konstrukcjach o dużej wytrzymałości, takich jak rusztowania, wagony kolejowe, elementy ciężarówek i statków, ramy podłóg, wiązary dachowe, rurociągi i wyroby z drutu.
Kątowniki aluminiowe – zastosowanie
Kątownik aluminiowy jest nieocenionym materiałem dla wielu gałęzi przemysłu i można go wykorzystać na różne sposoby. Jest lekki, a jednocześnie mocny, trwały i odporny na korozję, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosowania jako fundament, system nośny lub element konstrukcyjny. Jego plastyczność sprawia, że nadaje się do tworzenia precyzyjnych produktów, takich jak ramy okienne i elementy mebli. Natomiast jego właściwości odblaskowe decydują, że idealnie nadaje się jako osłona termiczna w budownictwie. Kątownik aluminiowy jest łatwy w cięciu i kształtowaniu, co pozwala na dostosowanie projektów do określonego projektu.
Typowe zastosowania kątowników aluminiowych obejmują między innymi podparcie konstrukcyjne, tworzenie narożników, szkieletów, obrzeży i listew. Przemysł często wykorzystuje go w transporcie, architekturze, budownictwie, statkach morskich, produkcji samochodów i naprawach domów. Oprócz zalet konstrukcyjnych i lekkości, producenci mogą produkować kątowniki aluminiowe w dowolnym rozmiarze i kształcie, w tym kwadratowym.