Data:18 kwietnia 2024 22:20

Polerowanie aluminium - jak osiągnąć idealny połysk?

Aluminium to jeden z najbardziej wszechstronnych metali: można go znaleźć we wszystkim, od naczyń kuchennych po sprzęt AGD, koła i wykończenia samochodów, a nawet w częściach samolotów. Wadą aluminium jest to, że z czasem traci kolor i matowieje. Aluminium jest również w pewnych przypadkach podatne na korozję.

Polerowanie aluminium – główne zasady

Najlepszym sposobem zapobiegania matowieniu aluminium jest jego regularna konserwacja i czyszczenie, ale jeśli do tej pory tego nie robiłeś, nie jest za późno. Rozwiązaniem jest polerowanie aluminium. Do większości prac związanych z polerowaniem aluminium potrzebne będą następujące elementy. Lista ta będzie się różnić w zależności od wielkości zadania, rodzaju wymaganego przygotowania oraz preferencji w zakresie czyszczenia i polerowania produktów aluminiowych.

• Rękawiczki i okulary ochronne.

• Łagodny środek do mycia naczyń.

• Środek do czyszczenia aluminium (kupiony lub domowy).

• Cienka wełna stalowa lub sztywna szczotka druciana.

• Taśma maskująca.

• Papier ścierny o różnej granulacji.

• Środek polerujący.

• Ręcznik papierowy lub czyste szmaty.

• Szlifierka orbitalna

Możesz też w wyspecjalizowanych sklepach kupić specjalny zestaw do polerowania aluminium.

Oczyszczanie powierzchni

Przed polerowaniem przedmiotu należy go oczyścić. Jeśli osad jest niewielki, zazwyczaj można to zrobić za pomocą łagodnego detergentu: po prostu usuń wszystkie zanieczyszczenia, myjąc powierzchnię, spłukując ją i wycierając do sucha papierowym ręcznikiem lub czystą, miękką szmatką. Jeśli powierzchnia jest czysta, możesz rozpocząć polerowanie aluminium.

Niestety na niektórych przedmiotach, np. naczyniach kuchennych, może pojawić się warstwa tłuszczu, który z czasem gęstnieje i może być trudna do wyczyszczenia. W takim przypadku użyj detergentu ze środkiem odtłuszczającym, takiego jak płyn do mycia naczyń lub dostępny w sklepach środek odtłuszczający.

Przygotuj powierzchnie

Jeśli poczyszczeniu pozostanie korozja lub inne osady, do ich usunięcia potrzebny będzie profesjonalny produkt. Może to być zestaw do polerowania aluminium. Dostępnych jest kilka rodzajów produktów do wstępnego czyszczenia aluminium, w szczególności służących do usuwania korozji.

Po nałożeniu preparatu pozostaw go na metalu na kilka minut, aby poluzować nagromadzony osad. Następnie spłucz. Jeśli nadal pozostają osady, powtórz proces, używając ultracienkiej wełny stalowej lub sztywnej szczotki, aby usunąć zanieczyszczenia. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć, następnie spłukać przedmiot ciepłą wodą i wysuszyć.

W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe prace przygotowawcze wykraczające poza odtłuszczanie i czyszczenie. Wad powierzchniowych wynikających z poważnych przebarwień, zadrapań lub wgłębień nie można skorygować za pomocą zwyczajnego płynu do mycia naczyń. Konieczna będzie specjalna pasta do polerowania aluminium W przypadku gładkich powierzchni szlifowanie może nie być konieczne, ale w przypadku powierzchni szorstkich, nierównych lub z zarysowaniami szlifowanie może być jedynym sposobem, aby osiągnąć pożądany rezultat.

Szlifowanie i polerowanie

Tylko szlifowanie i polerowanie aluminium na lustro zagwarantuje nam spektakularny efekt. Po nałożeniu taśmy maskującej na obszary, których nie chcesz szlifować i założeniu rękawic i okularów ochronnych, zacznij od papieru ściernego o mniejszym ziarnie, zwłaszcza jeśli powierzchnia aluminiowa ma głębokie rysy lub plamy.

W większości przypadków wystarczy ścierniwo o ziarnistości 320, ale jeśli masz do czynienia z głębokimi wgłębieniami lub żłobieniami, być może będziesz musiał użyć mniejszego ziarna w zakresie od 180 do 250. Używaj coraz drobniejszego papieru ściernego, aby usunąć niedoskonałości i przygotować powierzchnię aluminiową do polerowania.

Ostatnim etapem jest pasta do polerowania aluminium. Możesz także przygotować domową pastę do polerowania aluminium, łącząc równe części kremu do usuwania kamienia nazębnego i wody. Nałóż mieszaninę na powierzchnię aluminiową i za pomocą czystej szmatki, wykonując okrężne ruchy, poleruj powierzchnie. Zanim lakier wyschnie, usuń go czystą szmatką. Takie polerowanie aluminium na lustro zazwyczaj jest wystarczające do uzyskania czystej i gładkiej powierzchni.