Data:18 kwietnia 2024 22:07

Profile aluminiowe do LED - jak je wykorzystać?

Wysokiej jakości anodowane profile aluminiowe do taśm LED to optymalny i najprostszy sposób mocowania oświetlenia tego typu.

Czym są profile aluminiowe do LED?

Taśmy LED cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ich energooszczędność i wszechstronność. Istnieje wiele sposobów montażu taśm LED, jednak jednym z najpopularniejszych jest zastosowanie profili aluminiowych. Profile aluminiowe do LED, to konstrukcje, przeznaczone do umieszczenia i zabezpieczenia taśm LED. Profile aluminiowe LED cieszą się coraz większą popularnością zarówno w obiektach komercyjnych, jak i mieszkalnych. Korzyści z ich stosowania jest bardzo wiele. Na przykład profile aluminiowe do LED mogą przedłużyć żywotność taśmy oświetleniowej. Są również trwalsze niż konwencjonalne oprawy oświetleniowe i sprawdzają się w trudnych warunkach, np. w sklepach detalicznych i restauracjach.

Jakie są popularne profile aluminiowe LED?

Istnieje kilka rodzajów profili aluminiowych, które stosuje się do montażu oświetlenia LED.

Profil aluminiowy LED natynkowy

Najpopularniejszy jest profil aluminiowy do taśmy LED do montażu powierzchniowego w kształcie litery U. Można go łatwo zamontować dzięki klipsom montażowym. Natynkowe profile aluminiowe LED można montować na różnych powierzchniach np. pod szafkami, sufitami, szafkami itp.

Wpuszczany profil aluminiowy LED

Wpuszczany profil aluminiowy do taśmy LED, w kształcie litery T, jak sama nazwa wskazuje, jest wpuszczany w powierzchnię. Zwykle używamy tych kanałów na drewnianych półkach lub szafkach. Aby zainstalować ten profil, należy stworzyć odpowiednią szczelinę dopasowaną do rozmiaru kanału.

Narożny profil aluminiowy LED

Profil aluminiowy LED narożny jest powszechnie stosowany do montażu w narożnikach ścian, sufitów, półek, szafek i schodów. Sposób montażu jest podobny jak w przypadku profilu aluminiowego do montażu powierzchniowego diod LED za pomocą zacisków. Profil aluminiowy LED narożny może być podpowierzchniowy lub umieszczony na zewnątrz.

Wiszący profil aluminiowy LED

Te profile aluminiowe do LED podwieszane są do sufitu za pomocą lin ze stali nierdzewnej. Są stosowane w pomieszczeniach o wysokich sufitach. Wiszące profile aluminiowe LED cieszą się obecnie coraz większą popularnością, gdyż wielu projektantów wykorzystuje je do tworzenia różnorodnych, atrakcyjnych kształtów.

Okrągły profil aluminiowy LED z pierścieniem

Te profile LED z pierścieniem mają okrągły kształt. Zazwyczaj są podwieszane pod sufitem. Te materiały są dekoracyjne, funkcjonalne i powszechnie stosowane w przestrzeniach komercyjnych i domach. Można je dostosować do różnych średnic. Kierunek oświetlenia może być również skierowany w górę, w dół, do wewnątrz lub na zewnątrz. Oprócz tego wyróżniamy też elastyczne profile aluminiowe oraz modele wodoodporne, stojące, schodowe czy mini.

Dlaczego warto wybrać profil aluminiowy LED kątowy?

Profil aluminiowy LED kątowy jest nieco droższy niż zwyczajna listwa, ale ma wiele zalet. Przede wszystkim wzmacnia efekt świetlny. Wybór odpowiedniego dyfuzora np. opalizującego pozwala uzyskać jednolite światło bez plam świetlnych. Co najważniejsze profil aluminiowy LED kątowy chroni paski LED

Jeśli pozostawisz paski LED odsłonięte, mogą one zostać uszkodzone. Nawet jeśli są wodoodporne, nie wytrzymają długo poza kanałem LED. W ten sposób panel chroni znajdujący się wewnątrz pasek LED przed kurzem, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi. Również sama taśma LED nie wygląda estetycznie. A paski LED zamontowane na profilach wyglądają bardzo nowocześnie i stylowo. Przydają się tu też właściwości samego aluminium. Chodzi o jego właściwości odprowadzania ciepła. Aluminiowy profil LED może pomóc taśmie  szybciej rozproszyć ciepło i zapewnić normalną. Profile aluminiowe LED można przycinać w różne kształty, a to pozwala na ich wygodne dopasowanie.

Ostatecznie montaż aluminiowych profili LED jest bardzo prosty. Może to z łatwością wykonać jedna osoba. Można je przyciąć na żądaną długość, co czyni je idealnymi do dostosowania oświetlenia. Należy jedynie wywiercić zaciski montażowe i kanały na śruby. Nie wymaga to wielu narzędzi i nie zajmie dużo czasu. Można ich również użyć do oświetlenia obszarów, które mogą nie mieć połączeń elektrycznych do zainstalowania oświetlenia.