Data:12 września 2024 17:53

Profile aluminiowe konstrukcyjne - co warto wiedzieć?

Aluminiowy profil konstrukcyjny ma szerokie zastosowanie. Z ich pomocą możesz montować i tworzyć przegrody i prowadnice do drukarek 3D, elementy przydatne w inżynierii mechanicznej i produkcji. Konstrukcja takich profili jest sztywna, mocna i niezawodna.

Aluminiowy profil konstrukcyjny

Istnieje wiele opcji łączenia profili konstrukcyjnych: pod kątem, prostopadle, na złączu. Do połączeń służą łączniki o różnych kształtach (w kształcie litery T, w kształcie litery L), dzięki czemu bardzo łatwo i szybko można złożyć konstrukcję z profili. Istnieją również profile aluminiowe konstrukcyjne „ v-slot ” z rowkami o różnej wielkości ( 6 mm , 8 mm , 10 mm ), gdzie krawędzie rowka są wykonane pod kątem, aby można było w nim umieścić rolkę.

Jak powstaje profil aluminiowy?

Do produkcji profili wykorzystuje się aluminium, które topi się w temperaturze 1000°C, a następnie z ciekłego metalu odlewa się profile aluminiowe konstrukcyjne o średnicy 120 lub 190 mm. Następnie elementy są „wypalane” w temperaturze 580°C, dzięki czemu powierzchnia surowca staje się jednolita. Potem elementy zostają podgrzane do temperatury 350°C i są rozcinane specjalnym nożem, na długość od 3 do 7 m. Po pocięciu surowiec przenośnikiem trafia do maszyny formującej, a prasa wyciska elementy o żądanym kształcie.

Wyprodukowane profile są następnie schładzane. Następnie profil jest wyrównywany i cięty maszynowo, po czym ponownie ładowany do pieca, aby nadać mu odpowiednią wytrzymałość. Nieobowiązkowym, ale przydatnym procesem jest anodowanie, które zwiększa wytrzymałość profili aluminiowych konstrukcyjnych. Aby anodować aluminium, najpierw trzeba odtłuścić jego powierzchnie. Następnie przemywa się je czystą wodą, a wierzchnia warstwa materiału jest usuwana pod wpływem działania pierwiastków chemicznych. Profil zanurza się w cieczy, przez którą przepływa prąd o natężeniu 8000A. Niektóre profile są też malowane, jednak wcześniej należy wykonać chromowanie, rodzaj szlifowania.

Zalety stosowania aluminiowego profilu konstrukcyjnego

Zastosowanie profili aluminiowych konstrukcyjnych jest olbrzymie, a wynika to wprost z jego zalet:

• Masa urządzenia wykonanego z profili aluminiowych wytwarzanych maszynowo jest obniżona o 30-33% w porównaniu do zastosowania profili standardowych. Znajduje to zastosowanie np. w motoryzacji, produkcji mebli.

• Niewielki czas montażu konstrukcji. Ponadto każdy profil konstrukcyjny można przyciąć pod dowolnym kątem.

• Podczas montażu nie trzeba używać spawania.

• Znana jest powszechnie wytrzymałość profili aluminiowych konstrukcyjnych. Nie odbiega ona znacząco od wytrzymałości produktów stalowych.

Po złożeniu produktu można w łatwy sposób dokonać dowolnej zmiany, np. doczepić do stojaka kolejną półkę, do nóg stołu założyć kółka itp.

Do czego służą profile aluminiowe konstrukcyjne

Zastosowanie profili aluminiowych konstrukcyjnych jest bardzo szerokie. Konstrukcyjny profil aluminiowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem do produkcji maszyn i wszelkiego rodzaju części do nich, takich jak podpory czy ramy. Profile konstrukcyjne służą także do montażu stanowisk pracy oraz różnych elementów regałów buforowych. Wykorzystuje się je także do budowy różnego rodzaju przenośników taśmowych.

Najczęściej dostawcy oferują szeroką gamę profili konstrukcyjnych w rozmiarach 20x20, 20x40, 20x60, 2080. Profile te posiadają specjalne rowki teowe, które służą do łączenia różnych elementów konstrukcyjnych. Bardzo często dostawcy zapewniają możliwość docięcia profilu na wymiar wskazany przez klienta.

Ogromna liczba komponentów do profili budowlanych działa na tej samej zasadzie. Nie ma znaczenia, czy chcesz zbudować prosty szkielet maszyny, czy w pełni zautomatyzowany mechanizm – dzięki spójności formy i wykonania, wszelkiego rodzaju projekty można zrealizować bez konieczności stosowania szeregu innych systemów. Wybierając profile strukturalne, możesz wykonać projekt, wykorzystując dokładnie te same elementy, odpowiednio dopasowane do profili, wpustów i łączeń. Ogromna liczba współpracujących ze sobą części zapewnia maksymalizację projektów pod względem masy rzeczywistej, masy własnej czy powierzchni zabudowanej.