Wśród różnego rodzaju materiałów konstrukcyjnych niezwykle ważne miejsce zajmują profile aluminiowe. Jak wskazuje ich nazwa, do ich produkcji wykorzystywane jest aluminium, dzięki czemu mają one właściwości charakterystyczne dla tego metalu. Są między innymi odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Kształty profile aluminiowe mają tak różnorodne, że każdy może wybrać te, które idealnie pasują do jego projektu.
Jakie zalety i zastosowanie mają profile aluminiowe?
Na rynku dostępne są profile aluminiowe różniące się między sobą nie tylko kształtem, ale także długością i rozmiarem, dzięki czemu mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane w wielu konstrukcjach i budynkach, z łatwością dają się też przycinać do potrzebnych rozmiarów. Również ich łączenie nie sprawia żadnych trudności: da się je połączyć, wybierając jedną z popularnych technik spawalniczych. Są wyjątkowo wytrzymałe, mimo że pozornie wyglądają na lekkie i delikatne, to z łatwością utrzymają nawet bardzo duży ciężar. W zależności od tego, jaki jest ich kształt, mogą być wykorzystywane do wykonania ścian działowych w budynkach, regałów magazynowych i warsztatowych. Można je wykorzystać także do wykonywania różnorodnych stelaży, sufitów podwieszanych, ekspozytory. Mogą być częścią konstrukcji schodów, stanowić element stolarki okiennej i drzwiowej, można wykonywać z nich ogrodzenia i bramy.
W jakich kształtach dostępne są profile aluminiowe?
Jeśli chodzi o kształty, profile aluminiowe zaskakują różnorodnością. Jeśli interesuje Cię ten popularny materiał konstrukcyjny, to na rynku znajdziesz nie tylko popularne płaskowniki. Możesz wybrać na przykład profil aluminiowy U, który podobnie jak wszystkie inne rodzaje profili aluminiowych jest odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W sprzedaży dostępny jest też profil aluminiowy L, którego kształt przypomina oczywiście literę L. Wśród tych profili wyróżnić można między innymi takie, których powierzchnia została poddana procesowi anodowania. W rynkowej ofercie znajdziesz też profil aluminiowy T popularnie zwany teownikiem. Kształtem przypomina on literę T, składa się z dwóch elementów konstrukcyjnych, które są ułożone prostopadle względem siebie, z tym że jeden z nich jest zamontowany pośrodku. Rynek proponuje też profile aluminiowe, które kształtem przypominają literę C, czyli ceownik. Profil aluminiowy C składa się z trzech ścianek, może być wykonany z surowego lub anodowanego aluminium. Są też profile o kształcie litery H zwane dwuteownikami. Profil aluminiowy H znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym, może być stosowany do wykonywania elementów małej architektury ogrodowej, jest solidny. Wytrzymały i trwały. Istnieją też profile zamykające o kształcie litery F. Profil aluminiowy F możesz wykorzystać przy wykonywaniu na przykład konstrukcji z poliwęglanu.
W jaki sposób można łączyć profile aluminiowe?
Niezależnie od tego, o jakim kształcie zdecydujesz się wybrać profil aluminiowy, możesz go połączyć różnymi metodami. Wspomniane techniki spawalnicze są tylko jednym ze sposobów ich łączenia – najczęściej profile aluminiowe spawa się w osłonie z gazów szlachetnych, co zapobiega ich uszkodzeniu. Spawanie sprawdza się doskonale do łączenia profili zamkniętych i otwartych o okrągłym przekroju, w ten sposób można też łączyć płaskowniki. Znacznie częściej profile aluminiowe łączy się śrubami – z uwagi na to, że są one miękkie, z łatwością możesz wywiercić w nich otwory. Jeśli chcesz połączyć profile stalowe przy pomocy śrub, wybierz takie, które zakończone są stożkowym łepkiem. Możesz je połączyć też śrubami nierdzewnymi – wykonana przy ich pomocy konstrukcja będzie odporna na działanie korozji. Możesz też łączyć profile aluminiowe śrubami kwasoodpornymi – tak wykonana konstrukcja będzie wyjątkowo odporna na działanie niekorzystnych warunków i przetrwa długie lata.