Drabina należy do niezbędnych sprzętów, umożliwia przemieszczanie się między różnymi poziomami. Do produkcji drabin wykorzystywane są bardzo różne materiały, jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularne było drewno. Obecnie znacznie większą popularnością cieszą się drabiny wykonane z profili aluminiowych.
Drabina z profilu aluminiowego - cechy i rodzaje
Drabina z profili aluminiowych odznacza się lekką, ale stabilną i wytrzymałą konstrukcją, co oznacza, że korzystanie z niej jest naprawdę bezpieczne – oczywiście niezbędne jest zachowanie ostrożności.
Rodzaje drabin aluminiowych
Wśród drabin aluminiowych wyróżnić można kilka rodzajów. Jeśli interesują Cię takie właśnie drabiny, to do wyboru masz modele przystawne, wielofunkcyjne, przegubowe, wolno stojące. Na rynku można spotkać też drabiny specjalistyczne, na przykład takie używane przez kominiarzy.
Drabina z profili aluminiowych stanowi też wyposażenie każdego wozu strażackiego. Wśród tych drabin także można wyróżnić kilka rodzajów. W trakcie różnego rodzaju akcji strażacy mogą używać drabin:
-
dostępnych – zaprojektowano je tak, aby ułatwić wchodzenie do danego miejsca;
-
hakowych – wyposażone są w hak lub haki, dzięki czemu w trakcie użycia mogą zostać zawieszone;
-
ratowniczych – ten rodzaj używanych przez strażaków drabin zaprojektowano i wykonano tak, aby możliwe było zniesienie lub wniesienie ratowanej osoby.
Wśród drabin znajdziesz też modele składające się tylko z jednego przęsła oraz nasadkowe. Te ostatnie składają się z kilku przęseł i posiadają specjalne uchwyty do ich łączenia.
Profile aluminiowe na drabiny
Czym odznaczają się profile aluminiowe na drabiny? W sprzedaży znajdziesz drabiny aluminiowe przemysłowe oraz do zastosowania w warunkach domowych. Profile aluminiowe na drabiny wykonywane są często ze stopu aluminium (z miedzią, krzemem, manganem bądź magnezem), dzięki czemu gotowa drabina jest nie tylko lekka, ale także odporna na korozję, wytrzymała i bardzo trwała.
Na etapie produkcji drabiny wyposaża się w dodatkowe elementy, w zależności od rodzaju drabiny mogą to być podesty, antypoślizgowe stopki, półki, rolki jezdne czy haki. Dodatkowe elementy drabiny aluminiowej sprawiają, że jest ona bardziej funkcjonalna, a korzystanie z niej bezpieczniejsze i wygodniejsze.
Jaką drabinę wybrać?
To, na jaki rodzaj drabiny się zdecydujesz, zależy od tego, jakie rodzaje prac masz zamiar wykonywać. Jeśli jesteś właścicielem firmy budowlanej zajmującej się pracami wykończeniowymi, przyda Ci się drabina wolno stojąca. Taka drabina z profili aluminiowych przyda Ci się także w domu. W zależności od modelu może być wyposażona w stopnie o antypoślizgowej powierzchni lub szczeble, niektóre z drabin wolno stojących posiadają też rolki jezdne.
Drabiny przystawne, które obecnie znajdziesz na rynku to nie tylko modele zbudowane z jednego elementu, które dostawia się do ściany budynku. Wśród drabin przystawnych znajdziesz też rozsuwane modele dwuelementowe, wielofunkcyjne modele trzyczęściowe oraz przegubowe. Wszystkie są równie solidne, wytrzymałe i proste w obsłudze, a różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale także wysokością roboczą, którą zapewniają - najdłuższe sięgają nawet dwunastu metrów. Do bardzo wszechstronnych drabin można zaliczyć modele przegubowe. Jeśli zdecydujesz się wybrać taką właśnie drabinę, będziesz mógł ją wykorzystywać na wiele sposobów. Sprawdzi się zarówno, jako drabina wolno stojąca, jak i przystawna. Po złożeniu zajmuje one niewiele miejsca, z łatwością przetransportujesz ją w inne miejsce korzystając nawet z osobowego auta typu combi. Taką drabinę możesz zakupić nie tylko do domu, jest niezbędna, jeśli prowadzisz firmę budowlano-remontową. W różnych konfiguracjach będziesz mógł wykorzystywać również drabinę wielofunkcyjną. Drabiny te składają się bowiem z trzech oddzielnych elementów, w zależności od tego, jak ją złożysz, może Ci służyć jako dwuelementowa drabina rozsuwna, wysuwana wolno stojąca bądź przystawna. Drabiny te wyposażone są w zabezpieczenia, które chronią przed ich przypadkowym złożeniem.