Zadaszenie aluminiowe to świetny i praktyczny sposób na nadanie tarasom jeszcze większej funkcjonalności i oryginalności, a stabilne konstrukcje aluminiowe zapewniają niezawodną ochronę przed zmienną pogodą w różnych porach roku.
Zadaszenie tarasu – co warto wiedzieć?
Istnieje kilka sposobów na zadaszenie tarasu przez cały rok. Od pergoli po dach z listwy, w zależności od przeznaczenia i wielkości otwartej przestrzeni, istnieje kilka opcji zadaszenia tarasu:
• Przezroczyste zadaszenie tarasu wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego z możliwością montażu żagli przeciwsłonecznych.
• Naturalny dach wykonany z roślin lub mat bambusowych do cieniowania.
• Pokrycia dachowe wykonane z drewna lub listew drewnianych, tkaniny, metalu lub aluminium.
• Stałe zadaszenie tarasu jako element architektury domu.
• Dachy regulowane (listwowe), którymi można sterować za naciśnięciem przycisku.
Jednak najpopularniejsze są profile aluminiowe na zadaszenie tarasu. Zadaszenie tarasu wykonane z aluminium ma kilka zalet. Jest szczególnie odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu w porównaniu do wielu zadaszeń drewnianych. Aluminium jest twardsze i bardziej odporne na zarysowania niż konwencjonalne drewno, dzięki czemu zapewnia niezawodną ochronę przed korozją. Aluminiowe zadaszenie tarasowe ze względu na niewielką wagę nadaje się również do dużych otwartych przestrzeni.
Aluminiowe zadaszenie tarasu – zalety
Aluminiowe zadaszenia tarasu jest eleganckie, trwałe i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Zadaszenie może mieć dowolny rozmiar, wysokość i szerokość. Obejmują one zintegrowaną drogę wodną i rurę drenażową. Boki pokrycia można zamknąć i w ten sposób pokrycie przekształca się w werandę. Konstrukcję można mocować zarówno do istniejącej nawierzchni tarasowej, jak i do podłoża. Wybierając kolor profili dachowych, można dopasować je do koloru ścian budynku, dachu, stolarki okienne lub innych elementów. Najczęściej konstrukcje aluminiowe na taras malowane są proszkowo, według specjalnej technologii malowania aluminium. Do pokrycia dachowego (wypełniacza) używa się szkła hartowanego lub hartowanego laminowanego.
Szczegóły dopasowania profili
Standardowe konstrukcje aluminiowe na taras są w kolorze brązowym, antracytowo-szarym i białym. Można także wybrać dowolny kolor z palety Pantone. Do wyboru są najczęściej dwa rodzaje wybarwień: standardowe (koloryzacja gładka) oraz strukturalne (struktura drobnoziarnista).
Jeśli chcesz uzyskać bardziej zamkniętą, mniej wietrzną lub bardziej przestronną przestrzeń, sugerujemy zamknięcie jednej, dwóch lub wszystkich stron dachu. Do wyboru są segmenty stałe lub przesuwne w wersji bezramowej, lub ramowej (profile aluminiowe) ze szkłem hartowanym. W ofercie wielu firm znajdziemy też profile aluminiowe na zadaszenie tarasu z osłonami przeciwsłonecznymi lub specjalistyczne rozwiązania różnego typu, w tym konstrukcje ognioodporne. Innowacyjne rozwiązania systemowe stosowane w różnych budynkach spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie efektywności energetycznej, komfortu i bezpieczeństwa.
Rodzaje systemów zadaszeń
Optymalnym wyborem jest system nieizolowanych profili aluminiowych przeznaczony do wykonywania konstrukcji wewnętrznych tj. przegród przeszklonych, okien i drzwi. System konstrukcji posiada w profilach drzwi rowek okuciowy. Dostępne są również panele okienne z rowkiem okuciowym PCV. Aluminiowe zadaszenie tarasu może być wyposażone w drzwi przesuwne ręczne lub automatyczne. Najczęściej taki system ma głębokość profilu 52 mm. Możesz też wybierać z rozmaitych okuć, wypełnień i konstrukcji drzwiowych (drzwi płaskie, drzwi z wrębem centralnym, drzwi szklane, drzwi przesuwne ręczne i automatyczne, drzwi uchylne, okna i przegrody przeszklone) dostosowanych do indywidualnych wymagań.
Belki aluminiowe na taras mogą tworzyć system trójkomorowy. Głębokość konstrukcyjna ościeżnicy wynosi 78 mm, a głębokość konstrukcyjna panelu 86 mm. System pozwala na zastosowanie szerokiej gamy okuć i jest łatwy w montażu. Dobrze, jeśli profile aluminiowe na zadaszenie tarasu charakteryzują się wyjątkowymi parametrami termoizolacyjnymi. Takie belki aluminiowe na taras doskonale nadają się do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Głębokość profilu wynosi 96 mm dla ościeżnic i 106 mm dla paneli. Wielokomorowe przekładki termiczne o średnicy 62 mm i dwuskładnikowe uszczelki centralne zapewniają niską przewodność cieplną. Zakres szklenia wynosi od 39 do 74 mm.