Data:20 czerwca 2024 3:40

Profile do zabudowy pojazdów – czym kierować się przy wyborze?

Zarówno w przemyśle, jak i budownictwie wykorzystywane są różnorodne materiały konstrukcyjne. Do tych wykorzystywanych naprawdę często zalicza się profile aluminiowe. Wykonywane na ogół ze stopu aluminium znajdują zastosowanie także w warunkach domowych. Mogą one stanowić element konstrukcyjny ścianek działowych, regałów czy ogrodzeń, można je wykorzystać także do zabudowy pojazdów. W rynkowej ofercie znajdziesz profile do zabudowy pojazdów w różnych rodzajach, dzięki temu wybrać te, które najlepiej spełnią wszystkie Twoje oczekiwania i potrzeby.

Jakie jest zastosowanie aluminium?

Aluminium zaliczane jest do metali lekkich, odznacza się niską gęstością, w efekcie jest znacznie lżejsze od żelaza. Czyste aluminium ma stosunkowo niską wytrzymałość, dlatego też wykorzystuje się jego stopy z innymi pierwiastkami takimi, jak: mangan, magnez, miedź, krzem, żelazo. Stopy aluminium są bardzo wytrzymałe i mają szerokie zastosowanie. Stosuje się je w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, spożywczym i chemicznym. Aluminium jest bardzo plastyczne i daje się łatwo obrabiać, wykonuje się z niego podzespoły samolotów, konstrukcje łodzi, hal, magazynów i innych budynków, podzespoły elektroniczne, lamele do wewnętrznych i zewnętrznych żaluzji, konstrukcje bram garażowych i ogrodzeń. Ze stopu aluminium powstają też kontenery, karoserie lekkich samochodów, w sprzedaży są też profile do zabudowy pojazdów. Tak szerokie zastosowanie aluminium wynika między innymi z faktu, iż jest to metal charakteryzujący się wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jest też niepalny i nietoksyczny oraz przyjazny środowisku naturalnemu – wykonane z niego przedmioty mogą zostać poddane recyklingowi.

Jakie profile do zabudowy pojazdów są dostępne na rynku?

Profile aluminiowe są bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów, kształtów i zastosowania. Wśród tych popularnych materiałów konstrukcyjnych wyróżnić można następujące rodzaje:

  • ceowniki;
  • płaskowniki;
  • teowniki;
  • kątowniki.

Najprostszym rodzajem profili aluminiowych są płaskowniki. Są płaskie i zróżnicowane pod względem grubości, długości i szerokości, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i korozję, dlatego też wykorzystuje się między innymi do wykonania zabudowy balkonów. Sprawdzą się też jako profile do zabudowy samochodów. Popularnym rodzajem profili aluminiowych są też kątowniki. Ich cechą charakterystyczną jest poprzeczny przekrój, znajdują one szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle maszynowym i meblarskim. Jeśli chcesz wykonać stelaż pod płyty gipsowo-kartonowe, sięgnij po teowniki, czyli profile aluminiowe, które kształtem przypominają literę T. Do budowy okien i drzwi doskonale sprawdzają się profile ceowniki – profile aluminiowe przypominające kształtem literę C. Jeśli nie wiesz, jakie profile do zabudowy samochodów będą odpowiednie, możesz wybrać ceowniki – z powodzeniem wykonasz z nich drzwi do samochodu dostawczego czy kontenera.

Jakie elementy zabudowy samochodów są dostępne na rynku?

Jeśli interesują Cię profile do zabudowy pojazdów, to w sprzedaży znajdziesz ich różne rodzaje. Do wyboru mieć będziesz profile słupkowe, ramowe, kontenerowe, służące do wykonania burt i drzwi. Dostępne są też profile do dachów wykonanych w zabudowie o konstrukcji stelażowej. Z łatwością znajdziesz też profile i elementy wykończeniowe. Profile możesz kupować nie tylko luzem, ale także w gotowych zestawach – to drugie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się, gdy zależy Ci na szybkim i sprawnym wykonaniu zabudowy pojazdu, który posiadasz. Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że profile aluminiowe możesz wykorzystać do wykonania zabudowy różnych typów samochodów dostawczych, w tym pojazdów izotermicznych i kontenerowych, wykonana z nich zabudowa będzie lekka, ale wytrzymała. Możesz więc wybrać rozwiązanie, które najlepiej będzie pasowało do prowadzonej przez Ciebie firmy. Warto dodać, że wykonanie zabudowy czy nadbudowy pojazdu z wykorzystaniem profili aluminiowych jest rozwiązaniem bardzo przystępnym cenowo.