Data:12 września 2024 18:50

Profile elewacyjne - jak je wykorzystać i jakie wybrać?

Profil aluminiowy jest materiałem szeroko stosowanym i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w produkcji mebli. Dzięki aluminiowym profilom elewacyjnym konstrukcja jest trwała i atrakcyjna, a zwykły zestaw kuchenny nabiera niepowtarzalnego stylu. Dodatkowo też jego żywotność znacznie się wydłuża.

Dlaczego warto wybrać profil elewacyjne?

Profile elewacyjne to rama połączona z podstawą MDF, stosowana przy produkcji mebli kuchennych. Elewacje wykonane z profili aluminiowych zawsze wyglądają pięknie i stylowo, charakteryzują się dużą niezawodnością i trwałością. Jednocześnie konstrukcja jest lekka i mobilna. W produkcji mebli aluminiowe profile elewacyjne służą do rozwiązywania problemów praktycznych i estetycznych. Często pełni rolę głównej części ramy mebla, zwiększając jego wytrzymałość i trwałość, a także nadając mu atrakcyjny wygląd. Różnorodność rodzajów i szeroka gama kolorystyczna pozwalają stworzyć niepowtarzalne fasady na każdy gust, do różnych stylów wnętrz.

Profile elewacyjne aluminiowe dobrze komponują się ze wszystkimi materiałami naturalnymi i sztucznymi. Można je łączyć z wkładami szklanymi lub plastikowymi. Szkło może być przezroczyste lub przyciemniane. Konstrukcja elewacji oparta jest na płycie MDF lub płycie wiórowej, litym drewnie, tworzywie sztucznym lub szkle.

Profile do elewacji - rodzaje

W produkcji mebli można zastosować profile elewacyjne aluminiowe różnego rodzaju: wąskie i szerokie, płaskie i okrągłe, długie i krótkie, ramowe i promieniowe. Wszystkie profile do elewacji można podzielić w zależności od rodzaju przekroju. Profile są kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Biorąc pod uwagę ich kształt i konstrukcję, dzieli się je na kilka typów:

• Profile do elewacji w kształcie litery C. Najpopularniejsza opcja do produkcji fasad meblowych. Można stosować jako prowadnice do systemów chowanych.

• W kształcie litery U. Znany również jako kanał. Służy do ozdabiania końcowych części produktów meblowych.

• W kształcie litery L. Służą jako obrzeża elementów i rozróżniania różnych rodzajów powłok.

• W kształcie litery H. Znany również jako I-beam. Pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną, wykorzystywane są przy projektowaniu fasad meblowych oraz oświetleniu mebli.

• W kształcie litery T. Stosowane jako prowadnice do konstrukcji meblowych. Te profile aluminiowe do elewacji wytrzymują duże obciążenia.

• W kształcie litery W. Służy do projektowania fasad mebli i dekoracji pomieszczeń.

• W kształcie litery F. Pełnią funkcję głównego i dodatkowego elementu mocującego, umożliwiając mocowanie elewacji do innych elementów konstrukcji mebla.

• W kształcie litery Z. Zapewniają łączenie powierzchni w płaszczyźnie poziomej lub pionowej na tym samym poziomie.

Wszystkie tego typu profile aluminiowe znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w branży meblarskiej, ale także w budownictwie.

Profile aluminiowe do elewacji – jakość i trwałość

Profile aluminiowe do elewacji do powinny mieć następujące cechy:

• Wysoka wytrzymałość.

• Odporność na korozje.

• Łatwość montażu.

• Żywotność.

Zazwyczaj żywotność profilu wynosi ponad pięćdziesiąt lat. Panele można powlekać na różne sposoby, imitując fakturę różnych materiałów. Profile aluminiowe charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i pozwalają na tworzenie oryginalnych projektów. Są odporne na czynniki zewnętrzne, wytrzymują duże obciążenia oraz chronią elewację przed wilgocią i parą. Aluminiowa krawędź bezpiecznie utrzymuje np. lustra i szkło, dzięki czemu konstrukcja jest bardziej stabilna. Elewacje meblowe z profili aluminiowych wyglądają nowocześnie i stylowo, a ich produkcja nie wymaga dużo czasu i wysiłku.

Główną zaletą profili aluminiowych do elewacji jest to, że chronią płytę MDF przed wilgocią, parą, tłuszczem i brudem. Fasada meblowa obłożona profilem aluminiowym na dłużej zachowuje swój atrakcyjny wygląd, a folia PVC nie odkleja się od płyty. Profile aluminiowe nie korodują i mogą mieć różne kształty, konstrukcje i konfiguracje. Aluminium jest odporne na kwasy i wilgoć, dzięki czemu doskonale nadaje się na okapy kuchenne.