Data:12 września 2024 17:42

Profile sufitowe - czym się kierować przy wyborze?

Popularną opcją wykończenia powierzchni sufitu są profile sufitowe, które są dostępne w różnych odcieniach i pozwalają ukryć wady powierzchni i elementy komunikacji. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę złożoność konstrukcji sufitu, sposoby mocowania paneli i inne czynniki.

Profil sufitowe do podwieszanych przestrzeni

Profile sufitowe są elementami nośnymi systemu sufitowego, dlatego muszą wytrzymywać obciążenia powstające pod wpływem sił rozciągających. Zazwyczaj profile aluminiowe sufitowe mocuje się do sufitu lub ścian. Dopuszczalne obciążenie zależy od ich właściwości i wynosi od 20 kg/m2 lub więcej. Profile sufitowe dostępne są najczęściej w długościach 2,5 m, ale w razie potrzeby można je dociąć. Profile służące do mocowania sufitów podwieszanych są produktami wielokrotnego użytku i można je ponownie montować. Umożliwia to wymianę uszkodzonych paneli podczas naprawy.

Profile aluminiowe sufitowe - mocowanie

Profile stosowane do sufitów podwieszanych różnią się miejscem mocowania, funkcjonalnością i innymi parametrami. Według lokalizacji profile aluminiowe do płyt gipsowych dzielą się na:

• Ścienne. Profile tego typu stanowią popularną opcję mocowania. Mocuje się je do ścian lub konstrukcji pionowych w odstępach co 15-20 cm Wysokość pomieszczenia przy zastosowaniu profili ściennych do sufitów podwieszanych zmniejsza się o 3,5 cm.

• Profile sufitowe do płyt gipsowych. Takie profile są poszukiwane, gdy nie można zamocować ramy sufitów podwieszanych na powierzchniach pionowych. Podczas mocowania profili, wysokość sufitu zmniejsza się o około 2 cm. Aby zamaskować szczelinę powstałą po zamontowaniu profilu i podstawy pomiędzy naciągniętym płótnem a ścianą, należy użyć specjalnej taśmy.

Podczas tworzenia sufitów wielopoziomowych o złożonej konfiguracji konieczne jest zastosowanie profili narożnych składających się z dwóch części. Służą do łączenia narożnego paneli i są niezastąpione w przypadku konieczności ominięcia słupów i innych elementów budynku w pomieszczeniu.

Profile aluminiowe sufitowe są najczęstszym wyborem. Są trwałe, niezawodne i zaprojektowane z myślą o długiej żywotności. Dzięki swojej sztywności profile aluminiowe do sufitów podwieszanych wytrzymują znaczne obciążenia i mogą być stosowane do tworzenia skomplikowanych konstrukcji trójwymiarowych.

Profile sufitowe do płyt gipsowych – opcje montażu

Najczęściej profile sufitowe do płyt gipsowych mocuje się do ścian w odległości 1,5 cm od powierzchni sufitu, a powierzchnia płótna powinna być nieco większa niż jego wymiary. Krawędzie folii mocuje się do profilu, układając je w taki sam sposób. Zastosowanie profili listew przyszybowych do sufitów podwieszanych zapewnia minimalną utratę przestrzeni w pomieszczeniach oraz pozwala na szybki montaż i demontaż konstrukcji.

W tym przypadku stosuje się profile aluminiowe do płyt gipsowych, które wykonane są w kształcie litery H i charakteryzują się znaczną sztywnością. Po zamontowaniu paneli systemy profili harpunowych pozostają niewidoczne i dlatego nie wymagają montażu ozdobnych listew przypodłogowych. Ponieważ napięcie płócien następuje podczas mocowania do profilu, ich powierzchnia jest zwykle mniejsza niż wielkość sufitu. Po podgrzaniu podłoże z tkaniny lub folii rozciąga się po przekątnej i po obwodzie. Funkcje mocowania tkanin napinających w profilach pełnią specjalne haczyki.

Wskazówki przy zakupie

Kupując profile do sufitu podwieszanego, należy wziąć pod uwagę, że ta technologia projektowania sufitów zmniejszy wysokość pomieszczenia o około 2-3,5 cm Wybierając profile, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

• Powierzchnia pomieszczenia. Do mocowania masywnych konstrukcji potrzebne będą profile aluminiowe, a sufity w małych pomieszczeniach można montować za pomocą profili z plastiku.

• Miejsce montażu. Ukryte profile ścienne do sufitów podwieszanych mocowane są do powierzchni pionowych i umożliwiają tworzenie konstrukcji o zakrzywionych liniach i prostych kształtach. Profile sufitowe są mniej popularne i stosowane są w pomieszczeniach, w których wskazane jest uniknięcie znacznego obniżenia wysokości sufitu.

• Przed montażem profili należy sprawdzić obecność wtyczek, elementów łączących i innych elementów, które dobiera się zgodnie z rozmiarem paneli sufitowych.