Wykończenie aluminium za pomocą szczotkowania jest bardzo powszechną praktyką. Pozwala nadać powierzchni matowy lub piaskowany wygląd.
Szczotkowanie aluminium – jaki jest cel?
Jedną z zalet szczotkowanego aluminium jest to, że można je wykorzystać do wykonania szerokiej gamy przedmiotów. Szczotkowane wykończenie doskonale nadaje się do zderzaków samochodowych, ale też do wszelkich ram czy wykończeń w przestrzeniach biurowych.
Szczotkowanie aluminium wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Urządzenia ścierne używane do szczotkowania mogą tworzyć doskonałe wykończenia na nierównych powierzchniach, uzyskując piękne wykończenie szczotkowanego metalu. Istnieje kilka form wykończenia szczotkowanego. Szczotki ścierne charakteryzują się wysoką wydajnością i są w stanie zapewnić wyjątkowo gładkie wykończenie nawet na najbardziej nierównych powierzchniach.
Szczotkowanie aluminium w domu – od czego zacząć?
Szczotkowanie aluminium rozpoczynamy od oczyszczenia metalowej powierzchni. Następnie przeszlifujemy ją drobnoziarnistym papierem ściernym, aby usunąć wszelkie rysy i przebarwienia. Teraz przyda nam się szczotka do szczotkowania aluminium. Za jej pomocą nakładamy wykończenie na metalową powierzchnię. Aby uzyskać pożądany efekt, metalową szczoteczkę poruszamy ruchem okrężnym. Na koniec powierzchnię płucze się w celu usunięcia resztek metalu. Szczotka do szczotkowania aluminium może nam służyć na różne sposoby - do nakładania różnych wykończeń, takich jak polerowany metal, chromowanie i niklowanie. Grubość nałożonej powłoki zależy od tego, jaki efekt szczotkowanego aluminium chcemy uzyskać. Sam proces szczotkowania metalu nazywany jest również procesem polerowania mechanicznego.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek metalowych. Większość narzędzi do wykańczania metalu ma kształt okrągły lub prostokątny, różnią się też rozmiarami. Ponadto niektóre narzędzia do wykańczania metalu mają włosie syntetyczne, które jest długie i cienkie, aby zapewnić wysoki kontakt z powierzchnią. Takie syntetyczne włosie zapewnia równomierne wypolerowanie, co czyni je doskonałym wyborem do polerowania metalu.
Wykończenia ze szczotkowanego metalu
Efekt szczotkowanego metalu uzyskujemy, gdy metal jest pocierany materiałem ściernym. To wykończenie można stosować na różnych metalach, w tym aluminium, stali i innych. Wykończenie ze szczotkowanego metalu idealnie nadaje się do tworzenia powierzchni o prawdziwie industrialnym wyglądzie. Jest powszechnie stosowane na ścianach dużych obiektów. Oprócz tego szczotkowanie aluminium w domu pozwala nadać powierzchniom trwalsze i odporne na korozję wykończenie. Chociaż do tego rodzaju wykończeń najczęściej używa się szczotek ze stalowym włosiem, można stosować również inne narzędzia. Należą do nich wełna metalowa i szczotki z włókna. W niektórych przypadkach dla uzyskania podobnego efektu można zastosować metalową tarczę polerską.
Szczotkowanie aluminium – co jeszcze warto wiedzieć?
Szczotkowanie aluminium w domu to rodzaj metalowego wykończenia, który nadaje przedmiotom wykonanym z aluminium wygląd piaskowanej powierzchni. Powstaje poprzez mechaniczne przetarcie powierzchni aluminium za pomocą szczotki ściernej. Rezultatem jest gładka powierzchnia przypominająca piaskowanie. Proces wykańczania szczotkowanego aluminium można stosować w przypadku produktów aluminiowych, począwszy od gotowych ram po zderzaki samochodowe. Zwykle odbywa się to w seriach produkcyjnych na dużą skalę.
Często zadawanym pytaniem jest, czy wykończenie szczotkowane jest tożsame z satynowym. Różnica między nimi polega na tym, że wykończenie satynowe ma lekko błyszczący wygląd, a wykończenie szczotkowane ma wygląd matowy. Producenci powinni stosować wykończenie satynowe, jeśli chcą, aby produkt miał lekki połysk, oraz wykończenie szczotkowane, jeśli oczekują bardziej teksturowanego wyglądu. Obydwa wykończenia mają swoje wady i zalety.
Szczotkowane może dodać elegancji i wyrafinowanego wyglądu powierzchni, a także może pomóc chronić powierzchnię przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami.