Data:9 maja 2024 15:41

Czy aluminium jest ekologiczne?

Aluminium zostało po raz pierwszy „wyprodukowane” w 1825 roku przez duńskiego fizyka Hansa Oersteda. Przemysłową metodę produkcji aluminium opracowało niezależnie dwóch wynalazców – Amerykanin Charles Hall i Francuz Paul Héroux w 1886 roku. Dziś aluminium jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali na świecie.

Metal i ekologia

Wiele osób wychodzi z założenia, że metal nie może być przyjazny dla środowiska, gdyż ten kojarzy nam się z dużymi maszynami mającymi negatywny wpływ na środowisko. Tymczasem wiele zależy od tego, w jaki sposób dany metal może zostać przetworzony. Zatem czy aluminium jest ekologiczne?

Według wielu ekspertów aluminium jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska metali na świecie. Na przykład 75% z 1 miliarda ton aluminium wyprodukowanego w ciągu ostatnich 100 lat jest nadal w użyciu. Bowiem to czy aluminium jest ekologiczne, zależy nie od jego właściwości jako takich, ale możliwości recyklingu.

Jednym słowem kluczowe jest to, jak powstaje ekologiczne aluminium. Metal ten można poddawać recyklingowi w nieskończoność i uzyskasz dokładnie ten sam produkt. To materiał przemysłowy najbardziej nadający się do recyklingu.

Ekologiczne aluminium w budownictwie

Po stali, aluminium jest najczęściej używanym metalem na świecie. Jest niezwykle wszechstronny, lekki, trwały i w 100% nadaje się do recyklingu, co czyni go materiałem bardzo poszukiwanym w branży budowlanej. Według World Aluminium aż 85% materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie jest wykonanych z aluminium. Uważa się, że jest to jeden z najbardziej zrównoważonych i energooszczędnych materiałów, ponieważ pomaga w budowie budynków przyjaznych dla środowiska.

Empire State Building był pierwszą konstrukcją architektoniczną, w którego konstrukcji zastosowano głównie aluminium. Ponadto wiele nowoczesnych drapaczy chmur zostało wykonanych z aluminium, a jego elastyczność pozwala na dostosowanie do najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Podobnie stalowe ramy okienne w wielu drapaczach chmur na Manhattanie zastąpiono aluminiowymi, aby budynki były bardziej energooszczędne. O tym, jak powstaje ekologiczne aluminium, świadczyć mogą rezultaty rozbiórek wspomnianych, starszych wieżowców. Okazało się, że podczas rozbiórek odzyskiwano nawet do 96% zastosowanego do ich budowy aluminium.

Badanie wykazało, że wskaźniki zbiórki aluminium po wycofaniu z eksploatacji w sektorze budowlanym wahają się w granicach 92–98%, co pokazuje kluczową rolę aluminium w dążeniu do zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Podczas rozbiórki starego stadionu Wembley udało się osiągnąć współczynnik odzysku na poziomie 96%

Jak wykorzystać ekologiczne aluminium?

Aluminium, zwane zielonym metalem, jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska ze względu na swój zrównoważony charakter. Jako materiał przemysłowy najbardziej nadający się do recyklingu, ekologiczne aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność, aby wyprodukować ten sam produkt. Recykling aluminium pozwala także zaoszczędzić 95% energii wykorzystywanej do jego produkcji z surowców.

Recykling aluminium nie tylko zmniejsza jego wpływ na środowisko, ale właściwości tego metalu oznaczają, że często można go wykorzystać do zastąpienia materiałów bardziej szkodliwych dla środowiska. W budownictwie ekologiczne aluminium zastępuje zazwyczaj stal i drewno, co ogranicza wylesianie i emisje Co2. Aluminium wymaga również mniej konserwacji w porównaniu do drewna. Aby to lepiej zobrazować, przytoczmy kilka faktów na temat aluminium:

• Jedna tona aluminium pochodzącego z recyklingu pozwala zaoszczędzić dziewięć ton emisji CO2 i cztery tony boksytu (surowca, z którego produkowane jest aluminium).

• Recykling jednej aluminiowej puszki pozwala zaoszczędzić energię, wystarczającą do działania telewizora przez około 3 godziny

• Jedna tona aluminium pochodzącego z recyklingu, pozwala zaoszczędzić 14 000 kWh energii elektrycznej, 3200 litrów ropy i 10 metrów sześciennych powierzchni składowiska.

• Całkowity rozkład aluminium na składowisku zajmuje 200–500 lat.