Data:9 maja 2024 13:34

Jak skutecznie czyścić aluminium?

Uważa się, że aluminium jest odporne na korozję i jest to prawda. Jednak w warunkach domowych, kiedy łatwo o uszkodzenie warstwy tlenku, aluminium jest metalem reaktywnym, który utlenia się pod wpływem tlenu i wilgoci.

Jak nie czyścić aluminium?

Zanim przyjrzymy się, jak czyścić przedmioty aluminiowe, porozmawiajmy o tym, czego nigdy nie powinieneś robić. Podczas pracy z naczyniami kuchennymi i innymi produktami wykonanymi z tego metalu i jego stopów, w żadnym wypadku nie należy używać środków ściernych. Takie czyszczenie aluminium może prowadzić do uszkodzenia jego powierzchni. Pomimo wszystkich swoich zalet aluminium jest metalem dość miękkim i jego gładką powierzchnię można uszkodzić nawet metalową gąbką do naczyń. Oczywiście czyszczenie ścierne za pomocą sztywnej szczotki i proszków pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, ale czyszczona powierzchnia zostanie mocno porysowana i konieczne będzie jej solidne przeszlifowanie, aby przywrócić jej pierwotny wygląd.

Ponadto do czyszczenia aluminium nie należy używać ostrych, metalowych przedmiotów, nawet jeśli mówimy o resztkach przypalonego jedzenia lub zamrożonych na dnie potrawach. Do niepożądanych metod zalicza się stosowanie żrących produktów gospodarstwa domowego na bazie kwasów i zasad, chyba że są one specjalnie zaprojektowane do pracy z tym metalem.

Jak łatwo i skutecznie czyścić produkty aluminiowe?

Najskuteczniejszym, a zarazem delikatnym sposobem jest gotowanie. Potrzebny nam będzie albo specjalny środek do czyszczenia aluminium. Na szczęście możemy skomponować go też samodzielnie. Potrzebny nam będzie:

• Łagodny płyn do mycia naczyń.

• Ocet stołowy.

• Miękka tkanina.

• Gąbka polerska;

Zanim wdrożysz środek do czyszczenia aluminium, musisz dokładnie oczyścić powierzchnie z tłuszczu, sadzy i innych zanieczyszczeń. Krótko mówiąc, czyszczony obiekt należy  umyć za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie przedmiot umieszcza się we wrzącym pojemniku i zalewa wodą tak, aby zakryła przedmiot na 3-4 cm. Na każdą ćwiartkę wody dodaj dwie łyżki octu lub świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Umieść pojemnik na kuchence i gotuj na małym ogniu przez 15-20 minut.

Po zakończeniu obróbki cieplnej możesz pozostawić aluminiowy przedmiot w wodzie do czasu jego ostygnięcia. Uważaj, aby nie próbować wyjmować przedmiotu z wrzącej wody, ponieważ może to spowodować oparzenia. Wystudzone naczynia wytrzyj do sucha i rozpocznij polerowanie specjalną gąbką. Przydatna może być też pasta do czyszczenia aluminium. Zewnętrzne i wewnętrzne części produktu należy szorować bez użycia siły, aby nie spowodować otarć i zadrapań. Po zakończeniu zabiegu można opłukać naczynia czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Pasta do czyszczenia aluminium jest do kupienia lub w wyspecjalizowanych sklepach AGD albo w sklepach z chemią samochodową.

Domowy kwas do czyszczenia aluminium

Jeśli z biegiem czasu wewnątrz lub na zewnątrz garnka czy pojemnika z aluminium pojawi się czerń, plamy z żółtym odcieniem, możesz zastosować prosty zabieg, który pozwoli przywrócić produktowi dawny blask. Przyda ci się prosty kwas do czyszczenia aluminium. Mieszankę kwasu cytrynowego i octu wlej do aluminiowego pojemnika wstępnie napełnionego wodą. Następnie należy doprowadzić mieszaninę do wrzenia, pozostawiając pojemnik na małym ogniu przez 30 minut. Po wyłączeniu gazu za pomocą drewnianej szpatułki usuń wierzchnią warstwę kamienia, a następnie dokładniej umyj ściany gąbką. Taki kwas do czyszczenia aluminium jest całkowicie bezpieczny dla powierzchni aluminiowego garnka czy patelni.

Pozostały tłuszcz eliminuje się, dodając kwas octowy do rondla z wodą w proporcji 1 łyżka na 1 litr objętości. Po 15 minutach gotowania na małym ogniu możesz odlać wodę i wyszorować wewnętrzne ścianki i spód gąbką. Zaleca się powtórzyć proces jeszcze raz, ale z dodatkiem detergentu.

Jak usunąć kamień z patelni aluminiowej?

Napełnij pojemnik wodą i dodaj do niego sodę oczyszczoną w proporcji 1 łyżka. proszek na 1 litr płynu, następnie przeprowadź ponownie procedurę gotowania przez 10 minut, a następnie umyj wewnętrzną powierzchnię gąbką.