Data:12 września 2024 17:41

Jak połączyć profile aluminiowe bez spawania?

Aluminium jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali na świecie ze względu na jego niesamowitą trwałość, elastyczność i, co najważniejsze, możliwość recyklingu. Możliwość recyklingu oznacza, że aluminium można używać wielokrotnie, ale jednym z wyzwań związanych z pracą z metalami takimi jak aluminium jest znalezienie sposobu na jego łączenie.

Łączenie profili aluminiowych – najpopularniejsze metody

Spawanie jest najprostszym sposobem na łączenie profili aluminiowych, ale nie zawsze jest najlepszą i najbardziej opłacalną opcją. Na szczęście istnieją alternatywne sposoby łączenia profili.

Jednym z najprostszych sposobów na łączenie profili zamkniętych bez spawania jest zastosowanie łączników ramowych. Dostępne są wygodne i skuteczne szybkozłącza, dzięki którym montaż profili aluminiowych jest niezwykle prosty. Złącza te można również swobodnie odłączać i ponownie demontować, czego nigdy nie udałoby się osiągnąć przy zastosowaniu metody spawania, chyba że materiały aluminiowe zostaną poddane recyklingowi i przetworzone na nowo. Inne łączniki, które można zastosować do profili aluminiowych, obejmują złącza śrubowe, łączniki kostkowe, wstawki narożne, łączniki końcowe i specjalne łączniki do szczególnych lub trudnych połączeń.

Kolejnym sposobem na łączenie profili aluminiowych g-k jest nitowanie. Nity są metodą znaną nam od I wojny światowej. Możemy wybierać spośród wielu nitów, ale zasada łączenia jest taka sama. Centralny drut jest przeciągany pomiędzy nitem rurowym. Podczas tego procesu nit ulega rozszerzeniu, które tworzy silne połączenie pomiędzy aluminiowymi elementami.

Pierwszym krokiem do nitowania aluminium jest odpowiednie przygotowanie aluminium. W szczególności należy wyczyścić aluminium, a następnie zeszlifować wszelkie ostre krawędzie aluminium — zwłaszcza jeśli profile aluminiowe są cięte na mniejsze rozmiary. Gdy powierzchnie będą czyste i gładkie, możesz zastanowić się, jak ułożyć nity w jednej linii. Dobrym pomysłem jest użycie markera i linijki. Kiedy zaczynasz łączenie, upewnij się, że profile aluminiowe są stabilne i utrzymywane na miejscu za pomocą zacisków. Jeśli się pomylisz, nie martw się, gdyż zawsze możesz użyć wiertarki, usunąć nit i spróbować ponownie, chociaż będziesz musiał użyć nowego nitu i wyrzucić stary.

Łączenie profili zamkniętych bez spawania – lutowanie

Lutowanie aluminium to metoda, która łączy ze sobą dwa lub więcej kawałków aluminium przy użyciu stopionego materiału wypełniającego. Po umieszczeniu elementów aluminiowych na miejscu stopiony materiał wypełni pęknięcia i szczeliny. Jeśli chodzi o łączenie profili aluminiowych, to materiał wypełniający powinien być stopem wielu metali w celu ulepszenia właściwości profili aluminiowych. Najczęściej, jeśli chodzi o skręcanie profili aluminiowych, stosuje się srebro, miedź, nikiel lub kobalt. Gdy substancja wypełni puste przestrzenie pomiędzy kawałkami aluminium, jest on schładzany.

Przygotowując się do procesu lutowania, zaopatrz się w odpowiednią odzież ochronną i sprzęt, aby zapobiec poparzeniom i innym obrażeniom. Obuwie zakryte, odzież ognioodporna i rękawice ochronne to podstawowy sprzęt podczas lutowania. Aby skręcanie profili aluminiowych i ich lutowanie przebiegło właściwie, musisz też przygotować odpowiednio ich powierzchnie. Profile aluminiowe należy zatem wyczyścić. Lutowanie jest podobne do spawania i jest skuteczną metodą, jeśli chodzi o łączenie profili aluminiowych g-k, tylko gdy powierzchnia jest czysta i wolna od zanieczyszczeń, zwłaszcza kurzu. Po wstępnym przetarciu wodą i szmatką zaleca się następnie nałożenie rozpuszczalnika odtłuszczającego. Po oczyszczeniu wygładź powierzchnię pod kątem ostrych krawędzi i szorstkich tekstur.

Łączenie profili aluminiowych żywicą

Łączenie profili zamkniętych bez spawania za pomocą żywicy epoksydowej jest dość specyficzną metodą. Największym zagrożeniem jest tu utlenianie się aluminium, bowiem te wiąże się znacznie trudniej niż wtedy, gdy jest czyste. Aby temu zapobiec, najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie przezroczystej powłoki na powierzchnię aluminium.

Następnie podobnie jak w przypadku innych metod, należy dokładne oczyścić powierzchnie i pokryć ją rozpuszczalnikiem odtłuszczającym. Dopiero potem jesteś gotowy do nałożenia kleju.

Szukasz niestandardowych profili aluminiowych? Zapraszamy do kontaktu!