Data:5 grudnia 2024 19:45

Malowanie aluminium - kiedy i jak to zrobić?

Aluminium ma wiele przydatnych właściwości - nie rdzewieje, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a dzięki niewielkiej wadze można je wykorzystać tam, gdzie konieczna jest redukcja ciężaru bez utraty wydajności i wytrzymałości. Jednak metal ten ma również wady, które zmniejszają jego wszechstronność. Główną wadą jest to, że farby na bazie wody nie przylegają dobrze do aluminium, co komplikuje jego malowanie konwencjonalnymi środkami.

Cechy malowania aluminium

Na powierzchni aluminium tworzy się cienka warstwa tlenku. Z chemicznego punktu widzenia atomy metali na powierzchni wchodzą w kontakt z tlenem. Prowadzi to do powstania tlenku metalu, który pozostaje na powierzchni metalu w postaci cienkiej warstwy. Na początku może się wydawać, że ta folia jest szkodliwa, ponieważ zmniejsza wytrzymałość materiału. Jednak tak nie jest – folia nie tylko nie zmniejsza wytrzymałości, ale także pełni szereg przydatnych funkcji. Główną jest to, że warstwa tlenku zapobiega kontaktowi metalu z cieczami i gazami atmosferycznymi. Poprawia to właściwości antykorozyjne metalu, co pozytywnie wpływa na jego wytrzymałość, niezawodność, elastyczność, trwałość i inne parametry. Jednocześnie to właśnie ta warstwa utrudnia malowanie aluminium. Gruba warstwa tlenku zapewnia silniejszą ochronę części aluminiowych przed wpływami środowiskowymi. Dlatego zwykłe farby na bazie wody słabiej przylegają do aluminium (w porównaniu do innych metali i stopów). Malowanie aluminium zwykłą farbą jest praktycznie pozbawione sensu. Oczywiście taka farba przylgnie do aluminiowej powierzchni i stwardnieje. Jednak z biegiem czasu zacznie pękać i się łuszczyć. Na szybkość zdzierania ma wpływ kształt części – proste, jednorodne części utrzymują farbę nieco dłużej niż części o skomplikowanych kształtach.

Malowanie aluminium proszkowo

Istnieje jednak wyjście z tej trudnej sytuacji – malowanie aluminium proszkowo. Pokrycie aluminium farbą proszkową ma swoje zalety – pozwala na dodatkowe zabezpieczenie powierzchni metalu i dekoracyjne jego wykończenie. Zanim użyjemy farby do aluminium, należy oczyścić powierzchnię malowanej części, ponieważ w przypadku dużej liczby nierówności zmniejsza się przyczepność proszku do powierzchni metalu. Oczyść powierzchnie ze wszystkich chropowatości, zadrapań, wgnieceń. Do czyszczenia części można używać papieru ściernego. Należy pamiętać, że podczas obróbki usuwana jest warstwa tlenku, dlatego należy również odtłuścić powierzchnię metalu.

Elementy farby proszkowej

Malowanie aluminium proszkowo jest skuteczne ze względu na skład tego typu farb. Polimery organiczne zwykle działają jako środki błonotwórcze. Tworzą na powierzchni metalu cienką, jednolitą warstwę, która równomiernie pokrywa aluminium. Zwykle substancja błonotwórcza jest bezbarwna i spełnia kilka zadań. Głównym jest ochrona metalu przed narażeniem na zewnętrzne agresywne środowisko. Drugą ważną funkcją jest utworzenie lepkiej, jednolitej warstwy, do której bezpiecznie przylegają składniki barwiące. Substancje błonotwórcze produkowane są na bazie polimerów termoplastycznych lub termoutwardzalnych.

Te farby do aluminium zawierają też pigment barwiący. Jako pigmenty można stosować związki pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Prawie wszystkie pigmenty kolorowe nadają się do farb proszkowych. Dlatego farba proszkowa może mieć dowolny kolor - czarny, biały, fioletowy, niebieski, zielony, jasnoniebieski, rubinowy.

Malowanie aluminium sprayem

Możliwe jest też malowanie aluminium sprayem, które można wykonać w domu. Malowanie aluminium sprayem odbywa się w następujących etapach:

• Do mycia części aluminiowej użyj wilgotnej szmatki i mydła. Jeśli znajdują się na nim jakieś dodatkowe części, usuń je. Na koniec osusz malowaną powierzchnie ręcznikiem lub serwetkami.

• Oczyścić powierzchnię drobnym papierem ściernym. Czyszczenie papierem ściernym usunie warstwę tlenku i wygładzi nierówne powierzchnie. Jeśli to możliwe, przeszlifuj powierzchnię.

• Odtłuścić powierzchnię malowanej części. W tym celu należy użyć benzyny lakowej, acetonu lub innego podobnego płynu odtłuszczającego.

• Za pomocą pistoletu natryskowego nałóż farbę. W razie potrzeby można nałożyć farbę ręcznie.

• Teraz musisz przeprowadzić polimeryzację. Do stopienia farby można użyć palnika gazowego o wysokiej temperaturze. Przetwarzanie należy przeprowadzić w 2-3 etapach, aby zapewnić całkowitą polimeryzację materiału barwiącego.