Data:29 kwietnia 2024 13:48

Profile aluminiowe do g-k: Wymiary, rodzaje i zastosowanie

Podczas budowy lub remontu domu prywatnego często stosuje się konstrukcje wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od warunków początkowych i celów można je montować na konstrukcjach wykonanych z różnych materiałów, a jedną z możliwych i najczęściej stosowanych opcji jest konstrukcja ramowa wykonana z profili metalowych.

Profil do płyt kartonowo-gipsowych, jego rodzaje i rozmiary

Profile aluminiowe do g-k można stosować przy montażu konstrukcji różnego typu i przeznaczenia. W budownictwie profile do płyt gipsowo-kartonowych są zwykle stosowane do następujących celów:

• Formowanie ram do sufitów podwieszanych.

• Okładziny ścienne.

• Budowa przegród dwustronnych.

• Rozmieszczenie wnęk na drzwi przedziału.

Przy układaniu jakichkolwiek konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych konieczna jest podstawa - rama, do której zostaną przymocowane arkusze płyt gipsowo-kartonowych. Rama ta jest montowana w technologii ze specjalnych produktów - profili. Profile do płyt gipsowo-kartonowych wykonywane są z aluminium i stali.

Z czego mogą być wykonane profile aluminiowe do g-k? Wymiary” nie zależą od stosowanego materiału. Te proste (czyli wykonane ze stali czarnej) mają niższą cenę i nadają się do pomieszczeń o normalnych warunkach eksploatacji. Za ich pomocą można wykonać sufity podwieszane, ścianki działowe i ścienne, łuki w pomieszczeniach mieszkalnych i korytarzach. W pomieszczeniu o dużej wilgotności - kuchni lub łazience - lepiej zastosować profile aluminiowe do g-k.

Rodzaje profili

W sklepach dostępne są różnego rodzaju profile aluminiowe do g-k. Wymiary” to najczęściej 2,8*2,7 cm, 5*4 cm, 6,5*4 cm, 7,5*4 cm i 10*4 cm w przypadku prowadnicy i 5*5 cm, 6,5*5 cm, 7,5*5 cm i 10*5 cm, jeśli chodzi o g-k profile aluminiowe do montażu. Prowadnica ma przekrój poprzeczny w kształcie litery U, z gładkimi ścianami bocznymi. Służy jako podstawa pod zworki i stojaki. Jest mocowana wzdłuż ogólnego obwodu konstrukcji, po czym instalowane są wszystkie pozostałe elementy systemu.

Montaż w stojaku wsuwa się w prowadnice i mocuje się do niego arkusze płyt kartonowo-gipsowych. W związku z tym, że utrzymuje główne obciążenie, musi mieć wysoki stopień sztywności. Ma konstrukcję w kształcie litery U z dodatkowymi półkami i żebrami usztywniającymi, które nadają mu większy stopień sztywności. Z prowadnic składa się „ramę”, do której wkłada się stojaki, które następnie łączy się za pomocą zworek w celu uzyskania większej sztywności konstrukcji.

Dodatkowe akcesoria i profile

Montaż profili w płytach g-k wymaga często stosowania odpowiednich akcesoriów. Istnieje kilka rodzajów dodatkowych profili, które znajdują zastosowanie przy pracach wykończeniowych, przy tworzeniu podwieszanej ramy do sufitu, do mocowania profili regałów do powierzchni ścian itp. Aby umocować g-k profile aluminiowe, konieczna jest płytka z elementami do mocowania. Służy do układania ramek do sufitów podwieszanych.

Montaż profili w płytach g-k często wymaga rozszerzenia profilu. To mały rozmiar zszywek (11*5,8 cm) umożliwiający sklejenie dwóch kawałków tego samego rozmiaru i typu. Na przykład możesz połączyć dwa profile za pomocą kawałka profilu prowadzącego o odpowiednim rozmiarze. Ważne jest, aby włożyć go do środka, zacisnąć półki szczypcami i przykręcić je wkrętami samogwintującymi. Połączenie będzie sztywniejsze niż w przypadku innych połączeń. Tworząc ramę umieszczoną wzdłuż ścian, mocuje się ją nie za pomocą perforowanych wieszaków, ale elementów z profilami wygiętymi w kształcie litery „L”.

Co jeszcze jest ważne?

Profil dla każdego rodzaju płyt gipsowo-kartonowych może różnić się długością, a standardowa długość wynosi 2,4 i 2,8 metra, ale może wynosić nawet 4 metry. Czy powinienem szukać długich profili? To nie ma większego sensu. Profile do płyt gipsowo-kartonowych idealnie do siebie pasują. Jedynie podczas montażu ramy należy zrobić wszystko, aby punkty mocowania na sąsiednich stojakach nie znajdowały się na tym samym poziomie. Z reguły złącza wykonuje się naprzemiennie, najpierw u góry, a następnie u dołu.