Data:16 maja 2024 9:05

Profile aluminiowe zamknięte - zastosowanie i montaż

Profile architektoniczne i konstrukcyjne wykonane z aluminium służą do tworzenia konstrukcji ogrodzeniowych i okienno-drzwiowych, wykonywania fasad oraz wyposażenia pomieszczeń wystawienniczych i handlowych. Profil budowlany wykonany z aluminium może też posłużyć do dekoracji wnętrz pomieszczeń.

Profil aluminiowy – zastosowanie

Zastosowanie profili aluminiowych zamkniętych jest niezwykle szerokie. Są np. obecne w przemyśle lotniczym, okrętowym, motoryzacyjnym oraz do produkcji wind pasażerskich i towarowych. Do ich tworzenia stosuje się profile ze stopów aluminium następujących gatunków: A2, A6, D1, A5, 1560, 1915 itp. Profile aluminiowe zamknięte są też wykorzystywane w przemyśle elektrycznym. Ten rodzaj profilu aluminiowego jest potrzebny do produkcji wymienników ciepła, konwektorów, urządzeń chłodniczych, szynoprzewodów elektrycznych, klimatyzatorów i elementów grzejników.

Znormalizowane profile aluminiowe

Tego typu profil aluminiowy charakteryzuje się dużą odpornością na zużycie i wytrzymałością, co pozwala na jego zastosowanie w konstrukcjach o złożonej konfiguracji oraz w budynkach, w których ważna jest niezawodność i bezpieczeństwo. Profile aluminiowe zamknięte wytłaczane produkowane są o grubości ścianek zwykle od 0,8 mm wzwyż i dodatkowo wyposażone są w usztywnienia, które odpowiadają za wytrzymałość konstrukcji.

Jakiej długości i w jakich kolorach dostępne są profile aluminiowe zamknięte? Wymiary mogą być różne, najczęściej profile produkowane są pod kątem indywidualnych potrzeb zamawiającego. Korpus profili aluminiowych zazwyczaj występuje w standardowych kolorach: szarym, brązowym, białym lub beżowym. Chociaż, można go też wykonać w dowolnym kolorze. Dzięki swoim wysokim walorom estetycznym ten rodzaj profilu aluminiowego można wykorzystać do wykonania rolet zarówno do małych, jak i dużych otworów oraz do zastąpienia krat w oknach. A także do produkcji wyposażenia witryn sklepowych, bram rolowanych, drzwi itp.

Profile aluminiowe zamknięte w budownictwie

W budownictwie profile aluminiowe dzielą się na:

• „Ciepły” profil aluminiowy. Jest to profil aluminiowy z wkładką gumową, wkładką termiczną, wzmocniony włóknem szklanym z poliamidu i szybami o różnej grubości. Grubość wkładek może być różna. Montaż profili zamkniętych tego typu z powodzeniem stosowany jest w mieszkaniach, domach, a także w biurach i obiektach przemysłowych. Ciepły profil aluminiowy można malować obustronnie. Ponadto okna z tym profilem charakteryzują się wysoką izolacją akustyczną i cieplną.

• Profil aluminiowy „zimny”. Jest to profil bez wkładek termicznych. Zastosowanie profili aluminiowych zamkniętych tego typu to głównie przeszklenia wewnętrzne okien oraz w miejscach, gdzie nie jest konieczne utrzymywanie stałej, komfortowej temperatury. Na przykład w obiektach użytkowych i przemysłowych. Np. okna z zimnymi profilami aluminiowymi montowane są na balkonach, loggiach, werandach, altankach, witrażach, przegrodach biurowych itp. Profil ten posiada lekkie okucia i szkło o grubości 4 mm lub 6 mm.

Do stosowania przy montażu konstrukcji

Do montażu stosuje się czasami specjalistyczne profile aluminiowe zamknięte. Wymiary profili łączących z poliwęglanem to 8-25 mm, jeśli chodzi o ich grubość. Montaż profili zamkniętych dotyczy tu np. altanek, konstrukcji łukowych (zadaszeń i zadaszeń), markiz nad parkingami, sklepień przezroczystych nad basenami, różnego rodzaju galeriami, przystankami autobusowymi i przejściami dla pieszych. Jako wypełnienie stosuje się płyty poliwęglanowe. Aluminiowe profile końcowe znajdują zastosowanie przy montażu konstrukcji o różnych kształtach: od najmniejszych i najprostszych po niestandardowe konfiguracje. Zadaniem końcowego profilu aluminiowego jest zabezpieczenie systemów przed gromadzeniem się w nich wody. W tym celu profil posiada kanał odpływowy oraz okapnik – specjalną metalową płytkę z zagięciami. Dodatkowo warto dodać, że do tworzenia ram i kasetonów służy specjalny aluminiowy profil zatrzaskowy. Rama wykonana z aluminiowego systemu profili zatrzaskowych, wykonana jest z aluminium anodowanego i spełnia współczesne wymagania dotyczące zewnętrznego projektowania reklamowo-informacyjnego.